SNAP Food Stamp Challenge – Week 1 – Day 4

in food •  7 years ago 

SNAP Challenge Headerw1d4.jpg

Welcome to my chronicle of living on a food budget of just $29 per week. This is the average food stamp (nowadays SNAP) benefit - at least it was in 2015. My research showed that it has only slightly changed since then.

In addition to living off of just $29 per week for food, starting from absolute scratch, I have upped the difficulty in a few ways.

  1. I can only shop once per week, and only at the 99 Cents Only store. This store only has a limited amount of food items, and you never know what they might have each day. For instance, there were no potatoes when I went shopping. So I could not have them this week.

  2. I cannot use my microwave or oven. This is in case people on SNAP benefits do not have a microwave and their oven is broken and they cannot afford to fix it.

  3. Most people do this challenge for one week. I am not most people, so I will do this challenge for three weeks. One week is nothing, it's over before it even starts.

BREAKFAST - DAY 4 - $0.65

Breakfast.jpg

I decided to make a little breakfast sandwich! It is just amazing how nice a runny egg and bacon is inside some bread. Yesterday I used half a banana to make the plain oatmeal tastier, thanks to @ats-david's suggestion. Today I used the other half.

This is the thing about having such a limited food budget, you end up eating the same thing over and over. I don't have much variety right now, as I started with nothing at all! My budget had to be used to buy those staples you usually take for granted (I know I do).

Next week should add some variety, but for now it's pretty much eggs and oatmeal.

1 egg - $0.14
1 slice of bacon - $0.17
1/4 cup oatmeal - $0.05
1/4 cup milk - $0.03
1 slice of bread - $0.07
2 Strawberries - $0.09
1/2 banana - $0.10

Total: $0.65

LUNCH - $1.19

Lunch.jpg

As I hinted in day 3, I was tired of trying to get the dried beans soft. I mean I got them to be OK, but it took hours and hours to get them to where they were.

Instead, I used my spinach spaghetti, canned salmon, veggies, and made a white sauce. I've always been a huge pasta fan. I could eat pasta every day, no problem.

I just needed a big meal and this mid-point of the week is a perfect time to do it.

I put these items into the sauce and got three portions.

1/2 bunch of asparagus $0.50
1 squash - $0.25
1 onion - $0.12
2 tomatoes - $0.33
4 cloves garlic - $0.12
1 can of salmon - $1.00
1 cup of milk - $0.12
4 tbls margarine $0.13
2 tbls flour - $0.02

Total sauce cost: $2.59 (but each portion is ~$0.86)

I add this sauce to 1/3rd a pound of spinach pasta, which costs $0.33.

Each meal is $1.19

DINNER - $1.28

Dinner.jpg

Same as lunch, but I had two strawberries as a dessert. I have been working evenings, so that's why it is in a plastic container.

CONCLUSION OF DAY 4

A bit of a jump up in costs today, but I needed to have some good meals.

All together, today I ate for $3.12. Add this to the previous days total and I have spent $7.46 on food over the past 4 days.

Since I have a food budget of $29 per week, that comes out to $4.14 per day. I have completed 4 days and am actually using less than 50% of that! Wow, it really is possible to cut food costs to the bone if you had to.

I might be living large next week!

Stick around and see what happens - I have two and a half weeks to go!

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

You are really doing well on the variety of meals with what you have.

Pancakes, maybe?

That's a really good idea, thanks for bringing it up!

Now that my sugar rush is over I need a salt rush. Ramen and burgers it will be today.

You really manipulate my taste for food.

Oh, I wish I could have a burger!

Good, our life is our choice

Nice... Cool!! Steem On!

me i love to eat especially o lunch break