Think Cold Brew is Too Expensive? Me too. Subsidize a Coffee Addiction

in food •  8 years ago 

Why oh why is iced coffee, cold brew, and all other cold-related coffee beverages so damn expensive? That was the question that started all of this. I figured I could make a superior product for less money. Fast forward, I now make iced coffee at home in an easy and economical way and make a little money!


(Full disclosure - this pic came from Joe Satran of The Huffington Post.)

Problem #1 - Ain't got the money for that!

If you're like me, you've probably had a bunch of these. A lot of them are actually pretty good. But, the problem is, if you get them on-the-go at a gas station, convenience store, or your local cafe they are almost always north of $3 a piece. Ordering in bulk is usually a little cheaper, but good luck finding all of these with a bulk option. I've tried.

Problem #2 - What's even in these anyway?

If you're like me, you like a strong coffee in the morning and a good amount of it. Don't get me wrong, The "Cold Brew: High Brew" is good and pretty strong, but many of the others fall down in the caffeine column. And while I'm talking about whats under the hood, it doesn't take a food scientist or dietitian to see that some of these have some pretty questionable ingredients.

Solution #1 - Here's an idea, let's make our own.

Here is a way to do that... but honestly, it's a boatload of work and you're not likely to make your money back all that quickly.

(I really wanted to do this, but the payoff was like years)

Solution #2 - Buy the ingredients and mix them yoself (my recommendation).

Alright, after research and testing. I found a coffee that I liked that achieved the desired effect and had the quantity minimums that I needed to work out a good price, and to sell some on the side.

  1. Buy these - 12 pack, 192 oz. for $80

    (Organic, they have a really long shelf-life, concentrate, so don't worry)

  2. Buy these - 12 pack, 16 oz. each for $8-9

    (Plus, you look super artsy, hip or whatever)

  3. Buy these - 32 oz. each for $3-4

    (Can be expensive, and bad for you, I recommend just half and half or a dairy / almond based substitute)

  4. Play the mix game - so, this is how I do each one.
    5 oz. Concentrate (2).png
    (Always add the ice last if you're going to add it - or tell your people to add it when they go to drink)

The Math - It works out!

192 oz of coffee concentrate / 4.5 oz each = 42.6 servings
32 oz of creamer / 1 oz each = 32 servings
12 ball jars = 12 ball jars (sunk cost)

$80 of coffee concentrate / 42.6 servings = $1.87 per serving
$4 of creamer / 32 servings = $.13 per serving
$9.00 of ball jars / 32 servings = $.28 per serving

$1.87 coffee concentrate + $.13 creamer + $.28 ball jars = $2.28

32 servings will equal $2.28 each!

The Business Model

I only recommend doing this with co-workers, family, and close friends. You can sell them fresh coffee on a weekly basis for $3.00 each. (This is why you will need to invest in the ball jars.) Then if they return them to you, they receive a discount and get each coffee for $2.80 each ($14 per week). Two customers every week for the summer (12 weeks) should yield you about $62.40. Enough to subsidize some of your habit.

For yourself - just re-use the glass jars that the concentrate comes in.

Yeah man, it's just that simple, and honestly it's pretty good.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  
  ·  8 years ago Reveal Comment

Congratulations @insperaeshun! You received a personal award!

Happy Birthday! - You are on the Steem blockchain for 2 years!

You can view your badges on your Steem Board and compare to others on the Steem Ranking

Vote for @Steemitboard as a witness to get one more award and increased upvotes!